„Не сакаме дома“- протестираат белградските студенти

45

По најавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека во рамките за сузбивање на ширењето на корона вирусот, ќе бидат затворени сите студентски домови во Белград, на улица излегоа незадоволните студенти. Тие на протест бараа ваквата одлука да биде поништена.

На територијата на Белград од денеска и следните две недели на сила е вонредната состојба.

Забрането е влегување во затворени простории без маска, како и користење на јавен превоз. Покрај тоа забрането е собирање на повеќе од 100 луѓе во затворен простор, односно 500 на отворено. Угостителите нема да работата меѓу 23 часот и шест часот наутро.

Според српските медиуми состојбата на лидерот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се влошила и тој бил приклучен на кислородна поддршка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.