Не вредеа 15-те одбрани на Митревски, Еурофарм Работник поразен од Мешков Брест во СЕХА лигата

Ракометарите на Еурофарм Работник уште еднаш поразени и со наведнати глави ја напуштија спортската сала „Боро Чурлевски“. Вечерва во Битола подобар од нив беше тимот на Мешков Брест со 32:35 (17:18).

Битолчани во текот на 60 минути само во 26 минута имаа нерешен резултат 14:14, додека во останатиот дел од средбата гостинскиот тим кој настапи со комбиниран состав беше во водство, во еден период и со пет голови предност, а на крајот и заслужено победи.

Шансата за евентуално изненадување пропадна во 44 минута од натпреварот кога се повреди домашниот бек Невен Стјепановиќ и пред време го заврши натпреварот, а домашните безидејно продолжија до последниот свиреж на судиите Милошевиќ и Губица од Хрватска кои не беа на висина на задачата.

Најефикасен кај гостите беше Валиупау кој постигна 13 голови, додека кај домашниот тим се истакна Јотиќ кој постигна 8 гола.

– Се срамам како игравме пред нашата публика. Немавме решенија за ништо, бевме во грч, слаби во одбраната и во нападот. Мора да направиме брза анализа и да ја подобриме играта ако сакаме подобар успех во СЕХА лигата, изјави по натпреварот битолскиот ракометар Ловро Јотиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.