Неколку погодени во пукање во универзитетскиот кампус во Лас Вегас, напаѓачот мртов

Полицијата во Лас Вегас во средата соопшти дека осомничениот напаѓач е мртов откако одговорила на повиците за пукање во локалниот кампус на Универзитетот Невада, додавајќи дека се чини дека има неколку жртви.

Полицисиот оддел во Лас Вегас, во соопштението објавено на Х, не ги разјасни околностите на инцидентот, бројот на жртвите или нивната состојба. На жителите им беше препорачано да ја избегнуваат областа.

Полицијата соопшти дека инцидентот се случил околу зградата на кампусот Бим Хол. Универзитетот објави порака во која ги повикува студентите да ја евакуираат областа.

„Одговараме на прелиминарните извештаи за активен стрелец во кампусот UNLV во близина на BEAM Hall. Се чини дека во овој момент има повеќе жртви“, соопшти полицијата на X, пред да објави дека осомничениот е мртов.

Во Вашингтон, Белата куќа соопшти дека ја следи ситуацијата во Лас Вегас.

Во Универзитетот Невада и кампусот во Лас Вегас престојуваат приближно 25.000 студенти и 8.000 постидипломци и докторски кандидати.