Нема да верувате што сѐ предизвикува импотенција

1574

На секој маж, порано или подоцна му се случува да потрфрли во кревет. Но знаете ли какви типови на мажи најмалку уживаат во сексот?

До сега се веруваше дека доаѓањето на бебето на свет ја намалува желбата за секс само кај жените. Новата студија открила дека татковството и тоа како влијае на машкото либидо.

Припадниците на посилниот пол кои се трудат да бидат што подобри татковци, помалку уживаат во сексот, а откако ќе станат родители, кај мажите се забележува пад на нивото на тестостерон. Новопечените татковци поретко водат љубов, а според зборовите на научниците што се подобри татковците толку помалку уживаат во сексот.

Забележано е зголемено лачење на хормонот пролактин кој вообичаено се поврзува со доење, посебно кај мажите кои повеќе се посветени на родителството.

Се верува дека овие промени  во хормонскиот статус на мажите им овозможува подобро да ги разберат потребите на бебето.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.