Нема конкретен договор за да биде потпишан, порача бугарскиот премиер

38

Дијалог меѓу Скопје и Софија има, но договор нема и македонскиот и бугарскиот премиер тврдат дека во мај нема ништо да биде потпишано.

Бигатскиот премиер Кирил Петков во Софија во петокот пред пратениците ги отфрли тврдењата дека на 22-ри мај во Македонија двете влади ќе стават потпис на конкретен документ. Петков вели дека дури и доаѓањето на бугарската делегација не е финализирано.

„Средбата сѐ уште не е финализирана, но едно е сигурно, ние само го продолжуваме конструктивниот дијалог, но нема да биде потпишано ништо конкретно“, рече Петков.

И неговиот македонски колега по должност, Димитар Ковачевски, во петокот потврди дека министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија комуницираат но нема усогласен документ. Ковачевски порача дека не сака да ги „крева очекувањата за деблокада“ во јуни и вели дека не се врзува со датуми.

„Што се однесува до јуни како некаков датум, точно е дека тогаш ќе има Самит на ЕУ, но ние воопшто не се врзувавме со датуми зашто ни треба решение кое ќе биде прифатено во двете држави и за кое ќе постои консензус, бидејќи тоа треба да биде основа за градење на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во иднина, како меѓу себе, така и во рамки на ЕУ“, рече Ковачевски.

Официјални претствници на Франција велат дека Париз ќе организира меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ, доколку Скопје и Софија постигнат договор.

„Францускиот министер, ја подвлече целосната поддршка на Франција за постигнување балансиран и взаемно прифатлив компромис меѓу Бугарија и Северна Македонија. Потсети дека Франција е решена, во случај на договор, да организира меѓувладини конференции меѓу ЕУ и Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро за време на нејзиното претседавање со Советот на Европската унија“, соопштија од француското министерство за надворешни работи.

Во Софија два дена зад затворени врати работи и Заедничката комисија за историски прашања. Копретседавачот Драги Ѓоргиев пред почетокот на средбата порача дека бугарскиот пристап во работата не дава многу надеж за договор

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.