Нема „магично стапче“ за Украина, вели британски функционер

Конфликтот меѓу Русија и Украина најверојатно ќе продолжи и следната година, изјави во вторникот британскиот секретар за одбрана, Бен Валас.

„Оптимист сум дека помеѓу оваа година и следната година, Украина ќе продолжи да има моментум и позиција на сила“, им рече Валас на новинарите за време на патувањето во Вашингтон, цитирана од Њујорк Тајмс.

Меѓутоа, Валас предупреди дека „нема да има ниту еден момент на волшебно стапче кога Русија ќе пропадне“.

Обединетото Кралство беше еден од главните поддржувачи на Киев, снабдувајќи ја земјата со тешко оружје, вклучително и тенкови Челинџер 2. Велика Британија обучи 10.000 украински војници, според Министерството за одбрана, и вети дека ќе обучи уште 20.000 оваа година.

Во изминатите неколку месеци, Киев отворено зборуваше за својата планирана контраофанзива, но јавно не го откри распоредот. Украинските власти, сепак, рекоа дека распоредот и успехот на потфатот во голема мера ќе зависат од снабдувањето со западни тенкови и друга опрема.

Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, изјави за АП во понеделникот дека контраофанзивата ќе започне во соодветно време кога земјата ќе биде подготвена. Премиерот Денис Шмигал неодамна изјави дека офанзивата ќе започне „во најблиска иднина“. Шмигал изјави дека неодамнешното протекување на досиејата на Пентагон, кои вклучуваат извештаи за тоа како западните земји ги обучуваат и опремуваат украинските војници, нема да ги промени плановите за контраофанзива. Сепак, извор близок до претседателот Владимир Зеленски изјави за Си-Ен-Ен дека Киев променил некои од своите планови поради протекувањето.

Некои западни лидери, вклучително и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предупредија дека конфликтот, кој избувна во февруари 2022 година, може да трае со години. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека Вашингтон е решен да го поддржи Киев „колку што е потребно“.

Кремљ овој месец соопшти дека руската војска „прецизно ги следи“ информациите во врска со плановите на Украина. Москва, исто така, постојано изјавува дека земјите кои испраќаат оружје во Киев стануваат де факто страни во конфликтот.