Нема причина да ѝ верувам на Русија помалку отколку на Западот, вели Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган тврди дека соработува со Русија и ѝ верува исто како што има доверба во Западот.

„Немам причина да не ѝ верувам на Русија. Како што му верувам на Западот, така и на Русија ѝ верувам. Во изминатите 50 години стоиме на прагот на Европската унија и во моментов ѝ верувам на Русија не помалку од Западот“, рече турскиот лидер во интервјуто емитувано од американската телевизија PBS.

„Половина од моите испораки на природен гас доаѓаат од Русија, што е знак на нашата солидарност. Ние правиме заеднички чекори напред и соработуваме и во одбранбената индустрија. Сето тоа можеме да го направиме заедно со Русија“, додаде турскиот претседател.

Според него, Анкара и земјите-членки на ЕУ имаат различни позиции за Русија.

„Русија е еден од моите најблиски соседи. И ние имаме заедничка историја“, истакна Ердоган. Тој смета и дека конфликтот во Украина „ќе продолжи уште долго“. Како што рече, Турција се надева дека „тоа ќе заврши што е можно поскоро“.

Ердоган, исто така, истакна дека Москва „навистина се придржува до ставот за што побрз можен крај“ на овој конфликт.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.