Немилосрдната Ирма ја опустоши Куба (ВИДЕО и ФОТО)

273

Во налетот на ураганот Ирма најлошо минаа мали карипски острови, но и Куба претрпи огромни штети, и иако најлошото за оваа островска земја мина нејзините градови се поплавени а улиците полни со остатоци.

Според непотврдените информации, во силното невреме најмалку две лица ги загубиле животите на Куба.

Урагано Ирам го корнел стеблата од корените и носел покриви, со ветрови со брзини поголеми до 200 километри на час коишто ги оштетиле и луксузните хотели во најпознатите летувалишта на Куба.

Стотици илјади жители, вклучително и десетици илјади странски туристи беа евакуирани по должината на брегот и од пониските области на кубанската престолнина Хавана. Многу региони уште се без снабдување со електрична енергија, а отежнати се и услугите на мобилната телефонија.

Огромни штети им се нанесени на познатите плантажи на банани, шеќерна трска, на овоштарнците и на земјоделските стопанства.

 

 

 

 

 

A meal is being cooked in a flooded home, after the passing of Hurricane Irma, in Havana, Cuba September 10, 2017. REUTERS/Stringer NO SALES. NO ARCHIVES – RC1A41B09520

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.