Нетанјаху ја осуди „тактичката пауза“ за влез на хуманитарна помош во Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше плановите објавени од војската во неделата за дневни тактички паузи во борбите покрај еден од главните патишта што водат кон Газа за да се дозволи хуманитарна помош да влезе во палестинската енклава.

Армијата најави дневни паузи од 05:00 до 16:00 часот во областите од преминот Керем Шалом до патот Салех ал-Дин, а потоа северозападно.

„Кога утрово премиерот ги слушна извештаите за 11-часовната хуманитарна пауза, се сврте кон својот воен секретар и рече дека тоа е неприфатливо за него“, рече израелскиот претставник.

Армијата појасни дека нормалните операции ќе продолжат во Рафах, главниот фокус на операцијата е во јужниот дел на Газа, каде во саботата загинаа осум војници.

Реакцијата на Нетанјаху ги отсликува политичките тензии околу испораката на помош за Газа, каде меѓународните организации предупредија на растечка хуманитарна криза.

Министерот за национална безбедност Итамар Бен Гвир, кој ја предводи една од националистичките верски партии во владејачката коалиција на Нетанјаху, ја отфрли идејата за тактичка пауза, велејќи дека кој и да одлучи „будала“ којашто треба „да ја изгуби работата“.

Застојот е последен во серијата судири меѓу членовите на коалицијата и војската околу водењето на војната, која сега е во својот деветти месец. Расправијата доаѓа една седмица откако поранешниот генерал и центрист Бени Ганц се повлече од владата, обвинувајќи го Нетанјаху дека нема ефикасна стратегија во Газа.

Поделбите дојдоа до израз минатата седмица на парламентарното гласање за нацрт-законот за регрутирање на ултраортодоксните Евреи, против кој се изјасни министерот за одбрана Јоав Галант, против партиските наредби, велејќи дека тоа е недоволно за потребите на војската.

Верските партии во коалицијата силно се спротивставија на регрутирањето на ултраортодоксните Евреи, што предизвика гнев кај многу Израелци, кој продолжи да се продлабочува како што продолжуваше војната.

Генерал-полковник Херзи Халеви, началникот на армијата, во неделата рече дека има „дефинитивна потреба“ да се регрутираат повеќе војници од растечката ултра-православна заедница.