Нетанјаху ги повтори заканите за инвазија на Рафах додека ИДФ ги намалува силите во Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата ги повтори своите закани дека Израел ќе го нападне јужниот дел на Појасот Газа, Рафах, за да го исчисти од терористите на Хамас.

„Решени сме да постигнеме целосна победа во војната, да ги вратиме сите наши заробеници, да ја завршиме елиминацијата на Хамас низ Појасот Газа, вклучително и Рафах, и да обезбедиме Газа повеќе да не претставува закана за Израел“, рече Нетанјаху на отворањето на Неделен состанок на кабинетот.

Додека војната ја одбележува шестмесечната годишнина, Нетанјаху ги наброја „значајните достигнувања“ на Израел, вклучително и разбивање на „19 од 24 баталјони на Хамас, вклучително и високи команданти“ и расчистување на терористичките концентрации во болницата Ал Шифа во градот Газа и другите командни центри на терористите.

Во меѓувреме, 98-та дивизија, која беше стационирана во јужниот дел на Појасот Газа во последните месеци, особено во областа Кан Јунис, ротираше надвор од територијата, соопшти претходно во неделата ИДФ.

Во меѓувреме, 7-та оклопна бригада го започна своето повлекување од Појасот Газа во саботата вечерта, откако се вклучи во борба во палестинската енклава од почетокот на копнените операции на крајот на октомври.

Во изминатите три месеци 7-та оклопна бригада дејствуваше во Кан Јунис под 98-та дивизија, а претходно беше стационирана во северниот и централниот дел на Газа под 36-та дивизија. Ова означува дополнително намалување на силите на ИДФ во Газа. Во моментов, бригадата Нахал, која го држи патот 749 што ја преполовува енклавата, останува единствената единица која сè уште работи таму.

Во меѓувреме, директорот на Мосад, Дејвид Барнеа, шефот на Шин Бет, Ронен Бар и генерал-мајор Ницан Алон ќе отпатуваат во Каиро, Египет, во недела на разговори за заложниците, како што е одобрено од Воениот кабинет. Форумот, исто така, го прошири мандатот на преговарачкиот тим, по барање на американскиот претседател Џо Бајден.

На состанокот на Кабинетот, Нетанјаху рече: „Нема да ги заборавиме ужасните злосторства на чудовиштата на Хамас кои сè уште ги држат нашите браќа и сестри во заробеништво. До денес, вративме 123 заложници и сме посветени да ги вратиме сите дома.

Јасно и кажав на меѓународната заедница дека нема да има прекин на огнот без враќање на заложниците. Тоа едноставно нема да се случи, и ја поздравувам вчерашната изјава на претседателот Бајден во која го повтори овој став.

„Израел не е тој кој го блокира договорот. Хамас се надева дека внатрешниот и надворешниот притисок ќе го принудат Израел да капитулира. Тоа нема да се случи. Израел нема да се предаде. Нашата војна му го откри на светот она што Израел отсекогаш го знаеше. Иран стои зад нападот против нас“.

„Од 7 октомври бевме нападнати на повеќе фронтови од страна на прокси играчите на Иран – Хамас, Хезболах, Хутите, милициите во Ирак и Сирија, меѓу другите напади. Секој што ни наштети или планира да ни наштети, ние ќе возвратиме. Израел е подготвен за секој обид, од каде било“.