Неверојатниот Никола Јокиќ и Денвер ја освоија првата титула во НБА лигата (ВИДЕО)

Во 47 – години клупска историја конечно заверена титула во НБА лигата за екипата на Денвер Нагетс , прва за нив откако во финалната серија со 401 го победија тимот на Мајами Хит.

МВП на финалната серија се знаеше тоа е Никола Јокиќ кој е најзаслужен за титулата на оваа екипа и одиграната импресивна серија во текот на целата сезона.

Во последниот меч Денвер славеше со 94-89 на кој српскиот кошаркар постигна 28 поени и имаше 16 скока.