Невиден топлотен бран го снајде Бразил, температури до 52 степена

Црвениот аларм е издаден за речиси три илјади градови и села низ Бразил, кои доживеаја невиден топлотен бран. Рекордите се срушени во областите вклучувајќи го и градот Рио де Жанеиро – каде температурите се чувствуваа високи до 52,5 степена Целзиусови, пренесува Би-Би-Си.

Повеќе од сто милиони луѓе се погодени од горештините, кои се очекува да траат најмалку до петок. Официјалните лица го припишуваат топлотниот бран на феноменот Ел Нињо и климатските промени. Градот Сао Паоло забележа просечни температури од 37,3 степени Целзиусови во вторникот попладне, објави Националниот институт за метеорологија (ИНМЕТ).

ИНМЕТ издаде црвен аларм за голем дел од земјата. Укажува дека температурите може да бидат 5 степени Целзиусови над просекот подолго од пет дена и може да претставуваат сериозна опасност за здравјето.

Топлотниот бран, кој доаѓа повеќе од еден месец пред почетокот на летото на јужната хемисфера, ја зголеми потрошувачката на енергија во Бразил на рекордно ниво, бидејќи луѓето се обидуваат да се разладат на различни начини.

Истражувањето на ИНМЕТ објавено минатата недела покажа дека просечната температура во земјата била над историскиот просек од јули до октомври. Екстремните временски услови стануваат се почести и поинтензивни на многу места низ светот поради климатските промени.

Според научниците, топлотните бранови стануваат подолги и поинтензивни на многу места и се очекува тоа да продолжи додека луѓето продолжуваат да испуштаат стакленички гасови кои ги затоплуваат планетите. Во меѓувреме, Земјата моментално е во временска фаза Ел Нињо, во кое време глобалните температури обично се зголемуваат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.