Никола Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпиjaдата

Најдобриот кошаркар на Србија и трикратен најкорисен играч (МВП) на НБА лигата, Никола Јокиќ, одлучи да настапи за репрезентацијата на Србија на кошаркарскиот турнир на претстојните Олимписки игри во Париз.

Селекторот Светислав Пешиќ го објави списокот од 16 кандидати за репрезентацијата, меѓу кои освен Никола Јокиќ, се и НБА играчите Василије Мициќ, Алексеј Покушевски, Богдан Богдановиќ и Никола Јокиќ.

Србија се смета за еден од кандидатите за медал на Олиписките игри, заедно со силните репрезентации на домаќинот Франција, Канада за која игра Шеи Гилџес Александар и светскиот шампион Германија. Најголем фаворит за златото е новиот американски дрим тим во кој ќе настапат најдобрите американски кошаркари од НБА лигата.