Ников: Историјата не е процес кој се користи за дневна политика

122

Илинден е македонскиот код, Илинден 903-та зародишот на македонска самостојна држава, историјата е многу јасна, порачува историчарот Слободан Ников, кој се надворзува на мноштвото реакции по најавите на премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов за заедничко чествување на Илинден кои сѐ уште не стивнуваат.

„Да го чествуваме овој празник заедно со соседна Бугарија е непочитување на сопствената историја“, смета Ников.

Историчарот прашува што би се менувало во учебниците, кој дел би се редефинирал кога сѐ е јасно.

„Остапки не смее да има“, дециден е Ников и очекува во наредниот период поактивна улога на Институтот за историја.

Вели дека историјата не е процес „пиши-бриши’ со цел да се искористи за дневна политика.

Историјата е јасна, нема ниту еден факт кој говори дека Бугарија дала некаков придонес во македонскта борба и затоа нема основа за заедно празнување на симболот на македонштината, празникот Илинден, заклучува Ников.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.