Ноер си спие како бебе

683

Точно дека со погодокот на Матса Хумелс, Германија обезбеди пласман во полуфиналната рунда, но можеби најзаслужен за минималниот триумф во дуелот против селекцијата на Франција е репрезентативниот голман на “панцирите”, Мануел Ноер кој со неколку прекрасни интервенции спречи сигурно израмнување во самиот финиш од натпреварот.

“Успеав да ја сочувам мрежата. Тоа значи дека сум задоволен и дека ќе спијам вечерва мирно, како бебе. А потоа ќе следи вистинскиот спектакл. Остануваат уште две скалила до целта. Во полуфиналето сме, но бидете уверени дека сакаме да одиме до крај, да играме во големото финале и да го освоиме трофејот. Последни моменти се и тогаш верувајте дека ќе сторите се за да ја остварите целта. Реагирав инстиктивно, чисто голмански, секоја топка што доаѓа кон мене сакам да ја одбранам“, изјави голманот на Баерн (М).

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.