Нов Зеланд потврди дека нејзини поранешни војници се убиени во Украина

Министерството за надворешни работи и трговија на Нов Зеланд ја потврди смртта на тројца поранешни членови на вооружените сили на земјата како резултат на борбени операции во Украина, објави Радио Нов Зеланд, цитирајќи дипломатски извор.

Кејн Те Таи, поранешен војник на одбранбените сили на Нов Зеланд, се борел во Украина на страната на Киев. Тој беше убиен во март 2023 година, со што стана третиот платеник од Нов Зеланд чија смрт беше потврдена од властите.

Двајцата други поранешни војници убиени за време на конфликтот биле Доминик Абелен, кој почина минатиот август во регионот Запорожје и Ендрју Багшо, кој почина откако беше погоден од артилериски оган во Соледар во јануари 2023 година.

Иако владата на Нов Зеланд им забрани на своите граѓани да заминат во Украина, некои успеаја да заминат пред да стапи на сила наредбата. Според некои проценки, најмалку 100 платеници од Нов Зеланд учествувале во конфликтот на страната на Украина. Министерството за надворешни работи и трговија на Нов Зеланд не ги коментираше овие информации.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.