Нови 1.233 случаи на Ковид-19 и починати 10 лица за време на викендот

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 06.08 до 08.08.2022):

Направен е 3.561 тест, а регистрирани се 1.233 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 516, Битола – 97, Кавадарци – 72, Гостивар – 55, Прилеп – 54, Охрид -53, Куманово – 47, Тетово – 45, Велес – 40, Струга – 28, Струмица – 27, Неготино – 26, Кичево – 24, Кочани – 20, Штип – 18, Гевгелија – 17, Радовиш -15, Ресен -13, Дебар – 11, Кратово – 8, Свети Николе, Берово и Валандово – по 7, Демир Хисар – 6, Крушево – 5, Делчево и Виница – по 4, Богданци и Демир Капија – по 2, Крива Паланка, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (1.233), регистрирани се 284 реинфекции.

Регистрирани сe 1.450 оздравени пациенти од: Скопје – 651, Куманово – 120, Битола – 86, Кавадраци – 85, Охрид – 71, Прилеп – 51, Гостивар – 38, Тетово – 34, Струга – 33, Велес – 32, Струмица – 31, Штип и Неготино – по 28, Кичево – 24, Дебар – 19, Гевгелија – 18, Крива Паланка – 17, Ресен – 14, Кочани и Радовиш – по 13, Кратово – 9, Валандово и Виница – по 6, Берово и Крушево – по 5, Свети Николе – 4, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Богданци – 2, Делчево – 1.

Во текот на изминатите 3 дена (06.08 – 08.08.2022) пријавени се 7 починати лица, од: Скопје – четири починати лица (91г, 87г, 82г и 77г) и по едно починато лице од Кочани (92г.), Битола (67г.) и Прилеп (83г.). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Демир Хисар (76г), Велес (72г) и Струга (54г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 17.07 до 28.07.2022година.

Направен е 3.561 тест преку: ИЈЗ-232, ЦЈЗ Скопје-116, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово-47, ЦЈЗ Куманово-52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–140, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-81, Биотек-106, Систина-69, лабораторија Лаор-16, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-22, Генеа-10, Никоб Лаб-134, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-19, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-20, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.274

Досега во земјата се направени вкупно 2.128.711 тестирање на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 331.988, бројот на оздравени пациенти е 318.599, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 3.991

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      156575, Активни   1562
Куманово    17661, Активни    162
Битола      17124, Активни    267
Прилеп      15023, Активни    183
Тетово      14169, Активни    182
Кавадарци   11581, Активни    171
Велес 10474, Активни    125
Гостивар    10055, Активни    145
Охрид 9760, Активни     226
Струмица    8541, Активни     120
Штип  8504, Активни     91
Кичево      5945, Активни     74
Кочани      5332, Активни     55
Струга      5038, Активни     121
Гевгелија   4654, Активни     64
Неготино    3982, Активни     76
Ресен 2937, Активни     46
Свети Николе      2739, Активни     23
Радовиш     2720, Активни     79
Крива Паланка     2554, Активни     19
Делчево     2026, Активни     11
Дебар 1770, Активни     33
Берово      1757, Активни     22
Валандово   1567, Активни     12
Виница      1430, Активни     15
Пробиштип   1288, Активни     0
Богданци    1060, Активни     14
Кратово     1056, Активни     22
Крушево     993, Активни      30
Демир Хисар 901, Активни      22
Македонски Брод   772, Активни      6
Демир Капија      613, Активни      7
Македонска Каменица     530, Активни      4
Пехчево     493, Активни      0
Дојран      364, Активни      2, информираат од МЗ.