Нови 119 случаи на коронавирус, пет лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-9, Штип-4, Прилеп-13, Тетово-4, Струга-2, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-6, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-3, Пехчево-2, Берово-5, Делчево-6, Свети Николе-3, Кичево-3, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти од: Скопје-56, Куманово-9, Штип-37, Прилеп-3, Тетово-4, Струга-85, Велес-13, Битола-6, Охрид-34, Гостивар-20, Струмица-3, Крива Паланка-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-4, Виница-1, Кратово-1, Кичево-15.

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13914, бројката на оздравени пациенти е 10507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2829. Денеска се евидентираат четири контролни теста од вчерашните тестирања, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 5783, активни 884
Куманово 1410, активни 361
Дебар 242, активни 77
Штип 1115, активни 228
Прилеп 427, активни 87
Тетово 1201, активни 180
Струга 550, активни 60
Велес 265, активни 26
Битола 198, активни 48
Охрид 326, активни 26
Кавадарци 170, активни 90
Гостивар 758, активни 286
Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
Струмица 58, активни 20
Крива Паланка 38, активни 10
Радовиш 41, активни 12
Крушево 16, активни 0
Кочани 137, активни 33
Пробиштип 78, активни 20
Демир Хисар 60, активни 25
Македонски Брод 69, активни 32
Пехчево 14, активни 8
Берово 47, активни 38
Валандово 7, активни 0
Виница 64, активни 41
Делчево 44, активни 39 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 16, активни 1
Свети Николе 281, активни 71
Кичево 266, активни 86
Ресен 146, активни 1
Неготино 45, активни 15 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2065 теста се преку: ИЈЗ-647, ЦЈЗ Скопје-16, Авицена-296, Биотек-305, МАНУ -94, Жан Митрев (Филип Втори)-246, Систина со PCR метода -248, лабораторија Лаор –55, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-114, Инфективна клиника-12, ГАК-24, лаборатории од странство-0 . Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациент. На кислородна поддршка се 50 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 позитивни деца, една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 48 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 105, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 117
Гази Баба – 112
Аеродром – 104
Карпош – 91
Центар – 91
Кисела Вода – 98
Ѓорче Петров – 58
Бутел – 68
Шуто Оризари – 37
Студеничани – 22
Сарај – 26
Арачиново – 15
Илинден – 12
Сопиште – 8
Чучер Сандево – 7
Петровец – 8
Зелениково – 4
Странец – 5
Нераспределен – 1