Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

29

Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување, јави дописникот на МИА.

Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, 8.044 биле во болниците, додека 4.166 во социјалните установи и старските домови.

Покрај исклучителната ситуација во која се наоѓа земјата, генералниот директор за здравство, забележа дека за прв пат вкупниот број на пациентите на интензивна нега се намали за 86 пациенти, па сега  на реанимација се наоѓаат 7.066 лица.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.