Нови напади на Израел врз цели во Сирија

13

Израелски авиони испукаа неколку ракети од окупираните Голанската висорамнина врз цели во јужна Сирија.

Во извештајот се вели дека најновиот во низата напади што Израел ги извршил врз цели во Сирија овој месец предизвикал само материјална штета.

Западните разузнавачки служби го опишуваат израелското бомбардирање врз цели во Сирија како напади врз милитантни упоришта поддржани од Иран.

Откако Сирија минатата недела објави дека одбила израелски напади во близина на Дамаск, израелскиот министер за одбрана Нафтали Бенет изјави дека неговата земја ќе ја засили својата кампања против Иран во Сирија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.