Свет

Нови протести за изборот на Трамп за претседател

Нови протести за изборот на Трамп за претседател

Околу 300 лица организираа протест во Балтимор извикувајќи „Тоа не е мојот претседател!“ а на транспарентот пишуваше „Јас не сум ја избрал омразата за претседателска функција“.

Демонстрации имаше и во Чикаго, во Денвер и во Далас.

Во Сан Франциско протеститаа околу илјада млади луѓе, при што беше блокиран сообраќајот во финансискиот кварт.

– Доналд Трамп е расист. Тој ги напаѓа имигрантите и муслиманите, изјави демонстрантката Памела Кампос.

Во Лос Анџелес стотици студенти протестираа во кампусот на Калифорнискиот универзитет. Тие носеа транспатенти: „Љубовта ќе ја порази омразата“ и „Откажете се од Трамп“.

Околу 200 лица протестираа на Вашингтон сквер во Њујорк.