Новинари во Запорожје нападнати од украински дронови

Група руски новинари биле нападнати од украинско беспилотно летало во регионот Запорожје, соопшти руската војска. Во нападот е ранет Борис Максудов, репортер на ТВ каналот Росија-24, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана во средата.

Репортерот се здобил со повреди кои не се опасни по живот и веднаш бил евакуиран од местото на настанот, добивајќи ја целата потребна медицинска помош. Војската не соопшти никакви детали за тоа каде точно се случил нападот, ниту колку новинарите биле блиску до линијата на фронтот.

Новинарите работеа на извештај за селата во Запорожје, кои рутински се подложени на артилериско гранатирање од украинските сили, откри руската војска.

Дмитриј Кисељов, шефот на медиумската група „Россија Сегодња“, која ги вклучува РИА Новости и Спутник, го осуди нападот, сугерирајќи дека станува збор за намерен чин на украинските сили.

„Ова е одмазда на новинарите од немоќ. Како поинаку може да се објасни намерниот оган врз новинарите?“ изјави Кисељов, цитиран од РИА.

За време на тековните непријателства меѓу Москва и Киев, има повеќе напади врз руските новинари од украинските сили.

На пример, во јули, воениот дописник на РИА, Ростислав Журавлев, беше убиен, а неколку други новинари беа ранети кога групата беше цел на артилериски оган додека известуваше за борбите во регионот Запорожје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.