Новинарката Мирјана Мирчевска нападната од обезбедувањето на МПЦ за време на известувањето за Водици

227

Новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќ од Канал 5 телевизија била повредена во инцидент за време на известувањето за одбележувањето на Водици во Скопје.

Во моментот кога новинарските екипи сакале да земат изјава од момчето кое го фати крстот настанало влечење, туркање и пцости кон новинарските екипи.

Како што информираат од Канал 5 телевизија, новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќ, од страна на вработените во агенцијата за обезбедување „Никоб“, ангажирани по наредба на Mакедонската православна црква била брутално истуркана, навредувана и влечена. Таа потоа била хоспитализирана во Градската болница со повреди на раката и вратот. Телевизија најавува пријава до јавното обвинителство и полицијата.

Од МПЦ за Телма велат дека тие се против секаков вид на насилство и дека мора секој да си ја извршува професионално својата работа.

А еве што изјави Мирјана Мирчевска по излегувањето од градската болница.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.