ФОТО: Новогодишното руво на Лондон

124

И оваа година една од најстарите европски метрополи очекува илјадници туристи за новогодишните и божиќните празници, а градските власти се погрижија тие да се чувствуваат магично за време на својот престој.

Улиците, плоштадите, баровите и парковите во Лондон добија новогодишно руво кое му дава уште поатрактивен изглед на градот на Темза.

Големи снегулки, разнобојни сијалички, елки, панделки и ѕвончиња го краста градот, но сепак на туристите и на граѓаните најомилен им е забавниот парк „Winter Wonderworld“ кој е поставен во најголемиот лондонски парк.

На познатиот лондонски плоштад Трафалгар и оваа година е поставена новогодишна елка која е подарок  од норвешката престолнина Осло. Од 1947 година во знак на благодарност за помошта во текот на Втората Светска војна Осло традиционално и испраќа новогодишна елка која стои на Трафалгар.

 

Според британските аналитичари за претстојните празници се очекува профит од 72,5 милијарди фунти, што е за два отсто повеќе од минатата година.

 

Ако не можете да отпатувате во Лондон, барем на кратко, преку фотографиите уживајте во неговата празнична магија.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.