Новооткриен инсект доби име по Грета Тунберг

112

Британскиот научник Мајкл Дарби именуваше новооткриен вид инсект по младата шведска активистка за клима Грета Тунберг, пренесува Би-Би-Си.

Neloptodes greta е инсект помал од милиметар, нема крилја ни очи, но има два долги рога како антени, а научникот објасни дека го избрал името затоа што бил „неизмерно импресиониран“ од еколошката кампања на шведската тинејџерка.

Научникот вели дека на овој начин „сакал да оддаде признае за извонредниот придонес на Грета во подигањето на свеста за еколошките проблеми“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.