НУБ „Св. Климент Охридски“ одбележува 74 годишен јубилеј

49

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје, денеска ќе одбележи 74 години од своето постоење и ќе го чествува патрониот празник.

Одбележувањето ќе почне со положување цвеќе пред споменикот на свети Климент Охридски во дворот на библиотеката. Ќе бидат доделени традиционалните награди на вработените и наградата „Библиотека на годината“.

Присутните на пладне ќе можат да го погледнат театарскиот перформанс „Емоции“ во режија и  кореографија на Кренаре Невзати (Кери) и Дејан Лилиќ во главната улога.

Перформансот е своевиден омаж за ликот и делото на Блаже Конески, кој починал пред 25 години на истиот ден кога НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележува патрониот празник.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.