Нула толеранција за урбаната мафија и ставање крај на малверзациите со градежни парцели, порача Зафировски

Доколку победам  на овие избори ќе имам нулта толеранција за урбаната мафија и конечно ќе се стави крај на малверзациите со градежни парцели.Кандидатот за градоначалник од ВМРО–ДПМНЕ за општина Карпош, Оливер Зафировски, вечерва гостуваше во „Само вистина“ на Канал 5 во дебатата со своите противкандидати од другите политички партии.

Истакна дека еден од главните проблеми но и опасност за здравјето на жителите на општина Карпош е неконтролираното градење од страна на урбаната мафија кое се случува години наназад.

„Граѓаните нас нѐ бираат за да ги заштитиме а не да направиме промени во климатските услови. За 10 години ние сите ќе бегаме од Карпош. Температурата на Карпош е зголемена за 5 степени, ова лето почувствувавме што значи да се живее на бетон. Температурите достигнаа до 40 степени и тоа директно влијае на нашето здравје. Само од аерозагадувањето во Македонија умираат над 1300 луѓе и тоа е сериозна бројка. Само од личен интерес се направи бетонизација на Карпош без воопшто хуманост и ова мора да се стави под контрола. Она што мора да се гради ќе се гради, но не вакви џиновски чудовишта“, истакна Зафировски.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.