Нуланд: Најголемиот дел од помошта за Украина „се враќа веднаш“ во САД

Вашингтон троши најголем дел од парите наменети како помош за Украина за производство на оружје дома, изјави вршителот на должноста заменик државен секретар на САД, Викторија Нуланд во интервју за Си-Ен-Ен оваа недела.

Коментирајќи го пакетот помош што е во тек, кој Конгресот не го одобри пред да оди на зимски одмор, Нуланд рече дека има „силна доверба“ дека тој ќе помине, бидејќи се однесува на сопствените интереси на Америка.

„Мораме да запомниме дека најголемиот дел од овие пари се враќаат назад во американската економија, за да се направи оружје, вклучително и добро платени работни места во четириесет држави низ САД“, рече таа, додавајќи дека поддршката за Украина во Америка „е уште силнa“.

Пратениците во Претставничкиот дом го блокираа предлог-законот што го побара американскиот претседател Џо Бајден за пакет помош за Киев во вредност од 60 милијарди долари, од кои повеќето се наменети за оружје, на почетокот на овој месец. Се очекува тие да ги обноват дискусиите за пакетот откако ќе се состанат на 28 февруари.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен исто така неодамна изјави дека околу 90 отсто од финансиската помош за Украина се троши на домашно производство на оружје и опрема. На прес-конференција на 20 декември, тој рече дека дополнителните транши „ќе бидат од корист за американскиот бизнис, локалните заедници и ќе ја зајакнат американската одбранбена индустриска база“.

Според германскиот институт Кил, кој ја следи меѓународната поддршка за Киев, Вашингтон одвоил речиси 68 милијарди евра (73,7 милијарди долари) помош за Украина во периодот од 24 јануари 2022 година до 15 јануари 2024 година, вклучително и околу 43 милијарди евра (46,6 милијарди долари) воена помош.

Сепак, Киев сè повеќе бара поголема помош од неговите западни поддржувачи. Украинскиот претседател Вoлoдимир Зеленски пред неколку дена ги предупреди американските законодавци кои беа во посета дека Киев ќе ја „изгуби војната“ против Русија без помошта на Вашингтоn.

Русија ги критикуваше САД и другите западни држави за нивната воена поддршка за Киев, тврдејќи дека тоа само го одолговлекува конфликтот.

Според едно неодамнешно истражување од Харис Пол и институтот Квинси, се поголем број Американци не ја поддржуваат американската воена помош за Киев, освен ако таа не е поврзана со мировните преговори. Само 22 отсто од испитаниците рекле дека Вашингтон треба да продолжи „безусловно“ да и дава финансиска помош на Украина, додека 48 отсто рекле дека новото финансирање мора да биде условено со напредок кон дипломатско решение. Околу 30 отсто рекле дека САД треба да ја прекинат сета помош.