Нуланд: САД „со месеци“ подготвуваат украинска контраофанзива

Американскиот државен потсекретар за политички прашања, Викторија Нуланд, на панел дискусија пред публиката во Киев во четвртокот изјавила дека Вашингтон помага во планирањето на украинската „контраофанзива“ против Русија речиси половина година, објави Раша Тудеј.

„И покрај тоа што планирате контраофанзива, на која работиме со вас околу 4-5 месеци, ние веќе ги започнуваме нашите разговори со украинската влада и со пријателите во Киев – и на цивилната страна и на воената страна – за долгорочната иднина на Украина“, изјави Нуланд на безбедносниот форум во Киев преку видео-врска од Стејт департментот.

Таа додаде дека нападот „најверојатно ќе започне и ќе се движи истовремено“ со настани како што е самитот на НАТО во Литванија, закажан за 11 јули.

Според Нуланд, САД, исто така, планираат идната војска на Украина да ја одврати Русија, така што „кога и како и да за заврши ова, за една година, шест години, 16 години – не го правиме тоа повторно“. Таа, исто така, кажа дека Украина ќе биде „мотор за ревитализација на Европа“ и за „поставување на демократски пример за целиот свет“.

Форумот беше организиран од Фондацијата Отворена Украина, основана од поранешниот украински премиер Арсени Јацениук, кој го модерираше панелот на кој говореше Нуланд. Друг панел беше ко-спонзориран од Атлантскиот совет, чии претставници посочија дека „трансатлантското единство и силната поддршка можат да и помогнат на Украина да ја победи Русија и да ја обнови европската безбедност“.

Владата во Киев со месеци најавува голема „контраофанзива“. Претседателот Володимир Зеленски и другите украински официјални лица тврдат дека немаат доволно оружје, муниција и опрема и дека им е потребно Западот да испрати повеќе. Од четвртокот, двајца советници на Зеленски дадоа јавни изјави дека офанзивата сè уште не е започната, додека третиот инсистираше на тоа дека таа веќе е во тек долж фронтот долга 1.500 километри.

Познато е дека Нуланд отпатува во Киев за да ги поддржи протестите на Мајдан во декември 2013 година, делејќи колачи на толпата која бараше пакт со ЕУ. Во телефонски разговор во февруари 2014 година, таа разговараше за составот на идната украинска влада со американскиот амбасадор во Киев Џефри Пјат. Три недели подоцна, националистите насилно ќе ја преземат власта од претседателот Виктор Јанукович, предизвикувајќи настани што ќе доведат до повторно приклучување на Крим кон Русија и судири во Донбас.

Враќајќи се во Стејт департментот во 2021 година како дел од администрацијата на Џо Бајден, Нуланд повторно беше задолжена за политиката во Украина. Говорејќи на настанот на Фондацијата Карнеги во февруари, таа рече дека освојувањето на Крим и промената на режимот во Москва ќе бидат идеалниот исход на сегашниот конфликт. Нејзината снаа Кимберли Каган го води Институтот за проучување на војната (ISW), група за застапување во Вашингтон често цитирана од западните медиуми за ситуацијата на фронтот во Украина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.