Обама го потпиша законот за буџетoт на САД

77

Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот за буџет вреден 1,1 милијарди долари, со што е отстранета заканата од нова блокада на владата.

Обама пред претставниците од Канцеларијата за управување и буџет го потпиша законот, кој што оваа недела го изгласа Конгресот, како редок сигнал на буџетскиот компромис.

Претседателот порача дека буџетот, иако е сочинет од страници, цифри и фискални калкулации, претставува вистинска помош за Американците, кои што се борат за бројни потешкотии.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.