Обама и Путин разговарале еден час за кризата

107

Американскиот претседетал Барак Обама го повика рускиот претседател Владимир Путин да ги прифати условите за можно дипломатско решение за кризата во Украина.

Во нивниот втор телефонски разговор во изминатите шест дена кој траел еден час , Обама му рекол на Путин дека влегувањето на Русија во Украина претставува кршење на суверинитетот и територијалниот интегритет на таа држава соопшти Белата куќа, а пренесе Ројтерс.

За време на разговорот Обама ги изнел сите услови за дипломатско решение за кои се заложуваат одфицијалните лица во САД.

Според одредбите на тој договор, Русија би ги повлекла своите војници од базите на Крим, би дозволила меѓународни набљудувачи кои ќе се погрижат правата на етничките Руси да се почитуваат и да се согласат на директни разговори со украинските официјални лица.

„Претседателот Обама нагласи дека постои начин за дипломатско решавање на ситуацијата,“ се наведува во соопштението на Белата куќа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.