Обама на самитот ЕУ- САД на 26-ти март во Брисел

62

Американскиот претседател, Барак Обама, на 26-ти април ќе пристигне во Брисел за да учествува на самитот на Европската унија и Соединетите Американски Држави, рекол неименуван европски дипломат.

Се очекува на тој самит да му се пружи прилика на Обама да ги поправи врските со ЕУ по тензиите предизвикани од шпионажата на Вашингтон на клучни европски претставници.

Лидерите на тој самит, исто така, би требало да ги разгледаат преговорите на двете страни за создавање на најголемата зона на слободна трговија на светот, за да се поттикне раст на економиите и отворање на работни места.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.