Обама: Ова е година на враќање на работните места

Американскиот претседател, Барак Обама, во синоќешниот говор за состoјбата на нацијата, обраќајќи се пред членовите на двата дома од Когресот и десетина милиони Американци, истакна дека оваа година ќе биде година на акција во која главната цел е враќање на работните места во САД и повторно зајакнување на средната класа.

Обама ја повикал нацијата на единство, повеќе пати во говорот ја споменувал војската на САД која ја штити земјата, што предизвика овации од конгресмените и сенаторите.

Говорејќи за економската ситуација, што била главна тема на редовниот годишен говор за состојбата на нацијата, Обама истакна дека во последните пет години се отворени осум милиони работни места и дека невработеноста изнесува 6,7 отсто, што е за 1,2 отсто помалку во однос на 2012-та година.

Тој во говорот се заложил за изедначување на платите меѓу мажите и жените, бидејќи статистиката покажува дека жените во САД заработуваат 77 центи, наспроти еден долар колку што заработуваат мажите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.