Обезбедена е помош од 120 милиони куни, изјави Пленковиќ

29

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ даде изјава за медиумите по состанокот на тесниот кабинет на владата.

– По големиот земјотрес, сакам да изразам жалење и сочувство во името на Владата на сите оние кои изгубија некого во земјотресот – рече премиерот.

– Обезбедивме помош од 120 милиони куни, од кои 100 милиони за округот Сисак и 10 милиони за округот Загреб. Тоа не е сè, туку само почеток – рече Пленковиќ.

– Договоривме каква помош ќе побараме од ЕУ, утре доаѓа комесарот задолжен за вакви ситуации. Гледам дека има голем интерес за помош, ви благодарам на сите, но би рекол дека помошта се дистрибуира и правилно да се распореди. Да се канализира со цел помошта да ја добијат сите на кои им е потребна “, рече Пленковиќ, додавајќи дека тоа треба да се направи преку Црвениот крст, кој веќе отвори сметка за помош на подрачјата погодени од земјотресот. Владата ќе донесе одлука за тоа утре – рече тој

– Утрешните одлуки се од интервентен карактер – додаде премиерот.

Што се однесува до Фондот за реконструкција на Загреб и здружението на оваа област, тој рече дека бесплатниот број на Министерството за градежништво ќе биде објавен утре, на кој ќе можат да се јават сите.

Тој најави дека утре ќе се обиде електричната енергија да ја врати на сите локации.

– Ова се случи на крајот на годината, остануваме во трајно управување со кризи – заклучи премиерот.

Тој додаде дека згрижени се сите пациенти во болницата во Петриња, како и 80 проценти од пациентите во Сисак.

– Има само околу 50 пациенти од 250 во болницата Сисак. Сите други претежно се во болниците во Загреб. Не можеа да бидат во тие услови. Војниците од касарната во Петриња дадоа многу голем придонес. Сите тие се подготвени да прифатат луѓе кои во моментов немаат покрив над главата. Дел ќе решиме со контејнери, а дел со привремено сместување – рече премиерот.

Зборувајќи за распределбата на парите за интервенција, тој рече дека Министерството за финансии утре ќе им ги исплати износите на округот Сисак-Мославина, Карловац и Загреб.

– Парите утре ќе бидат уплатени на сметките на окрузите – одговори премиерот на прашањето на новинарите.

Тој исто така посочи дека на голем број луѓе во селата им е тешко да ги напуштат своите домови, иако се сериозно оштетени.

– Со првата блиц-инспекција, огромен број куќи во Петриња добија црвена налепница, што значи дека не се употребливи. Ниту состојбата во Глина не е добра. Дел од парите одат кај граѓаните, дел за реконструкција. Не можеме да сториме повеќе од ова – рече премиерот.

– Ги разгледаме сите опции за сместување на луѓе, но немаме многу алтернативни опции, имаме некои апартмани, но тоа е малку. Сè уште не знаеме дали ќе прогласиме ден на жалост. Сè уште не го знаеме ниту конечниот број на жртви – вели хрватскиот премиер.

Пленковиќ денес ги посети Петриња, Сисак, Покупско и Глина, а потоа се врати во Загреб, каде вечерва се одржа состанок на тесниот кабинет на владата.

Како што рече претходно во изјавата во Сисак, на состанокот тој ќе собере информации за сè што се случува со цел да донесе одлуки на утрешната владина седница за помош на округот Сисак-Мославина, која денес беше погодена од разорниот земјотрес.

– Ќе ги систематизираме работите попладне и ќе донесеме одлуки во Владата утре – рече Пленковиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.