Обилни дождови ги погодија жртвите од земјотресот во Турција, поплавени шаторите

Обилните дождови во југоисточна Турција им предизвикуваат проблеми на луѓето кои останаа без своите домови во регионот погоден од земјотресот, а во Искендерун, во провинцијата Хатај, шатори од дождот протекуваат шаторите, објави во вторникот новинската агенција DHA.

Опозицискиот политичар Канан Кафтанчиоглу на Twitter сподели видео на кое се гледа жена како плаче и се обидува да извади вода од шаторот. Кафтанчиоглу вели дека луѓето сè уште не биле ставени во бродските контејнери, како што било ветено, повеќе од еден месец по земјотресот.

Во земјотресот на турско-сириската граница пред пет седмици само во Турција загинаа повеќе од 48.000 луѓе. Стотици илјади луѓе останаа без покрив над главата и живеат во шатори. Шаторите треба постепено да се заменуваат со совевидни контејнерски градови.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган, исто така, вети дека ќе ги обнови куќите во регионот погоден од земјотресот во рок од една година. Во Турција во моментов во тек е изборна кампања, граѓаните на 14-ти мај ќе избираат нов парламент и претседател.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.