Oблачно со пообилни врнежи преку целиот ден, температрите до 10 степени

Oблачно, преку целиот ден со пообилни врнежи и на повеќе места ќе наврнат над 25 л/м2, а локално и над 40 л/м2 воден талог.

Во западните делови од раните утрински часови на планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка.

Во утринските часови ќе дува засилен ветер од југоисточен, а во текот на денот слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната од 3 до 10 степени.

Во Скопје, облачно преку целиот ден со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.  Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 5 степени.

Во недела ќе има слаб локален дожд и снег, а од понеделник следува период на умерено до значително облачно и студено време со умерен до засилен северен ветер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.