Денес не очекува облачно време со врнежи од снег кои околу пладне ќе засилуваат.

Повеќе врнежи ќе има во западните и северните делови од земјава, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 сантиметри, а на планините и над 20.

На крајниот југоисток врнежите ќе бидат мешани од дожд и снег.

Минусните температури ќе се движат до -5 степени Целзиусови во утринските часови, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.