Обреновац поплавен 80 отсто, граѓаните се евакуираат

Центарот на Обреновац од синоќа е целосно поплавен, а водата и понатаму надоаѓа. Има и индиции дека во тој дел од градот исчезнала една постара личност. Стигнати се седум екипи на итна помош и од утрово нема струја.

Премиерот Александар Вучиќ, упатил апел до граѓаните на Обреновац да не остануваат на покривите и да ги слушаат спасителите.

„Би сакал да ги замолам граѓаните, критично е за нивните животи… Ги молам да не стојат на покривите и да не ја одбиваат помошта во евакуацијата. Ги молам луѓето да не не’ присилуваат да употребуваме сила, бидејќи само сакаме да ги спасиме. И луѓето од специјалните единици, Жандармеријата, сите се таму за да ги спасиме и јас ќе бидам рамо до рамо со нив за два-три часа”, порачал Вучиќ телефонски на утринскиот дневник на РТС.

Началникот на полициската управа на Белград, Веселин Милиќ, кажал дека Ореновац во овој момент е најзагрозена точка во Србија и апелирал до граѓаните да ги слушаат надлежните при евакуацијата.

Водата целосно го поплавила градот, а висината на водостојот се мери во метри.

Загрозените граѓани се евакуираат со хеликоптер, камиони, багери и чамци.

Белград се подготвува за евакуација доколку дојде до неа, и во таа смисла подготвени се сите служби, автобуси, места каде што евентуално би се сместиле лицата, дежурни здраствени установи…

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.