Македонија,Крими хроника

За нередите во Собрание на 27 април, годинава Обвинителството бара притвор за сите 36 обвинети за немирите на 27 април

Обвинителството бара притвор за сите 36 обвинети за немирите на 27 април

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побарало притвор за сите 36 обвинети за упадот во Собранието на 27 април, годинава, меѓу кои се и поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, и неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, објави „Макфакс“, повикувајќи се на сопствени извори.

Пред кривичниот суд, каде дел од приведените кои се дел од истрагата се на распит, се собираат приврзаници на партијата, а се очекува да пристигне и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој јавно повика на протест.

Меѓу присутните пред Судот е и Соња Тарчуловска, сопругата на Јохан Тарчуловски, кој неофицијално е опфатен во истрагата.

Обвинителството соопшти дека е отворена истрага против 36 лица кои се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик, за кое е предвидена минимална казна затвор од најмалку 10 години.