Обвинителството на БиХ предложи на Додик да му се забрани вршење на должноста претседател на РС

Во обвинението против претседателот на Република Српска, Милорад Додик и вршителот на должноста директор на Службениот гласник на Република Српска, Милош Лукиќ, Обвинителството на Босна и Херцеговина предложи тие да добијат забрана за вршење на функцијата во период од десет години.

„На осомничените треба да им се изрече забрана за вршење на функцијата, и тоа на осомничениот Милорад Додик, престанок на функцијата претседател на Република Српска, а на осомничениот Милош Лукиќ престанок на функцијата директор на Јавната установа, Службен весник на Република Српска за период од десет години“, се наведува во предлогот поднесен од Обвинителството на Босна и Херцеговина испратен до Судот на Босна и Херцеговина.

Во понеделникот Судот на Босна и Херцеговина денеска го потврди обвинението против претседателот на Република Српска Милорад Додик и в.д. Директорот на Службен весник на РС, Милош Лукиќ.

Обвинителството на БиХ на 11 август поднесе обвинение против Додик и Лукиќ и го испрати до Судот на Босна и Херцеговина на потврда, а на 18 август Судот го врати на dorabotka до Обвинителството.

Обвинението следеше откако Народното собрание на Република Српска на 27 јуни усвои два закони – за необјавување на одлуките на Канцеларијата на високиот претставник во БиХ (ОХР) во Службен весник на RS и за неприменување на одлуките на уставниот Судот на БиХ.

Високиот меѓународен претставник Кристијан Шмит ги поништи двата закони на 1 јули.

Откако Обвинителството на Босна и Херцеговина поднесе обвинение, претседателот на Република Српска поднесе кривична пријава против обвинителот Недимо Ќосиќ, но обвинителска одлука за тој случај се уште не е донесена.

Адвокатите на Додик се обидоа да ја сменат судијката која ќе одлучува по обвинението, но не успеаја, со оглед на тоа што судскиот совет на Судот на Босна и Херцеговина едногласно го одби тоа барање. Судскиот процес против Додик ќе го води судијката Јасмина Ќосиќ Дедовиќ

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.