Обвинителството за организиран криминал тргна во прогон на Зоран Заев

139

Обвинителството за организиран криминал отворило нова истражна постапка против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објавува порталот „Press24“, повикувајќи се на сопствени добро упатени извори, пренесува Нетпрес.

Обвинителството утрово преку писмено соопштение потврди дека се води истрага против висок функционер во општина Струмица, но не откри детали.

Осомничениот во 2010 година во исти ден повластувајќи исто правното лице од Струмица склучил четири посебни Договори со вкупна вредност од 1.029.549,оо денари за асфалтирање на една иста улица во населено место во општина Струмица, наместо да спроведе една транспарента постапка за јавна набавка со објава на оглас за доделување на договор, истовремено распишал и спровел четири одвоени постапки за прибирање на понуди без оглас и покрај законската забрана за делење на договор за јавна набавка на повеќе посебни договори со пониска вредност, со што ги изиграл одредбите  од Законот за јавни набавки на штета на Буџетот општината – се вели во писменото соопштение на Јавното обвинителство.

Лидерот на СДСМ веќе има една кривична пријава за работењето како градоначалник во општина Струмица.  Тој е осомничен за злоупотреба на положбата откако со камера беше снимен како бара мито од 200.000 евра за изградба на црква во општината.

Иако случајот е отворен пред подолг период судењето тапка во место, бидејќи Заев редовно наоѓа изговори за да не дојде на суд. Најчесто тоа се средби со амбасадори и конзули на амбасадите, а по некогаш се расипуваат автомобилите и на неговите адвокати.

Медиумите подолг период пишуваат за серија неправилности во работењето на општина Струмица. Според објавените информации, Заев поделил огромна сума пари преку тендери од општината на своите најблиски роднини и бизнис соработници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.