Обвинувања помеѓу Ерменија и Азербејџан по смртоносна престрелка во Нагорно-Карабах

Пет лица се убиени во престрелка во спорниот регион Нагорно-Карабах

Ерменија и Азербејџан се обвинуваат меѓусебно по размената на оган меѓу безбедносните сили на двете земји во спорниот регион Нагорно-Карабах во неделата.

Најмалку пет лица загинаа во инцидентот, при што Ереван соопшти дека тројца ерменски полицајци ги загубиле животите, а Баку ја потврдил смртта на двајца азербејџански војници.

Азербејџанското Министерство за надворешни работи во соопштението во неделата соопшти дека престрелката избила кога војниците ги проверувале возилата во областа, откако добиле податоци дека неовластени патишта биле користени за испорака на оружје и воен персонал во регионот.

Баку тоа го нарече „провокација“ од ерменскиот безбедносен персонал, тврдејќи дека тие почнале да пукаат пред да им се спротивстават на азербејџанската војска. Инцидентот покажува дека Ерменија „нема да се откаже од својата окупациска политика против Азербејџан“ и дека разговорите на Ереван за мир не се ништо друго освен „лицемерие“, рече Баку.

Во соопштението се додава дека инцидентот повторно ја истакнува потребата од воспоставување режим на гранична инспекција меѓу Азербејџан и Ерменија.

Во контра-изјава, ерменското Министерство за надворешни работи ја опиша азербејџанската приказна за настаните како „апсурдна“.

Ереван тврди дека неговите полицајци, кои работеле за Одделот за пасоши и визи на Министерството за внатрешни работи, биле убиени во „заседа“ од азербејџанските војници. Еден друг офицер е тешко ранет во инцидентот, се додава.

Се вели дека комбето превезувало само службени документи и еден службен пиштол, нарекувајќи ги тврдењата на Баку за испорака на оружје и персонал во Нагорно-Карабах „дезинформации“.

„Акциите на азербејџанските сили не можат да се опишат како ништо друго, освен како тероризам“, соопштуваат од  Министерството.

Ереван повторно повика на испраќање меѓународна мисија за утврдување факти во Нагорно-Карабах и коридорот Лачин, кој го поврзува спорниот регион со ерменската територија.

Ерменија и Азербејџан се вклучени во децениски спор околу Нагорно-Карабах, дел од Азербејџан со претежно етничко ерменско население, кој прогласи независност од Баку на почетокот на 1990-тите.

Во 2020 година, двете поранешни советски републики водеа 44-дневна војна за контрола врз областа, која заврши со примирје со посредство на Русија.

Сепак, тензиите меѓу соседите остануваат високи, што резултира со спорадични инциденти на границата. Најинтензивното разгорување се случи минатиот септември, кога судирите доведоа до десетици жртви на двете страни.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.