Очекувањата на потрошувачите во еврозоната и ЕУ стабилни во октомври, со изразен песимизам

Очекувањата на европските потрошувачи се стабилизираа во октомври, по влошувањето на крајот на летото, но сепак сигнализираат изразен песимизам, покажаа прелиминарните резултати од истражувањето на Европската комисија.

Индексот на очекувањата на потрошувачите во еврозоната бил речиси непроменет во октомври и изнесувал минус 17,9 поени, пресмета ЕК во прелиминарниот извештај објавен во понеделникот.

И индексот за ЕУ ​​покажува стабилизација, останувајќи на минус 18,7 поени во октомври.

Во септември неговата вредност значително падна, втор месец по ред, како одраз на послабите оценки за финансиската состојба во домаќинствата и економијата и прогнозите за продолжување на влошувањето во наредните месеци.

И во ЕУ и во еврозоната, индексите останаа далеку под долгорочниот просек во октомври, посочуваат од Комисијата.

Целосниот извештај за економските очекувања ќе биде објавен на крајот на месецот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.