Од 953 тестирања, нови 266 случаи на Ковид-19

Una enfermera sostiene un bastoncillo mientras realiza una prueba PCR. EFE/Marcial GuillÈn/Archivo

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 953 тестови, а регистрирани се нови 266 случаи на КОВИД-19. Во: Скопје – 168, Куманово – 17, Битола – 14, Тетово – 12, Прилеп и Штип – по 9, Гостивар – 7, Кочани и Пробиштип – по 5, Кавадарци и Кичево – по 4, Струмица и Крива Паланка – по 3, Струга и Радовиш – по 2, Неготино и Ресен – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (266), регистрирани се 64 реинфекции.

Има 119 оздравени пациенти од: Скопје – 73, Битола – 7, Прилеп и Кочани – по 6, Струмица и Велес – по 5, Куманово и Кавадарци – по 4, Тетово – 3, Гостивар и Виница – по 2, Пробиштип и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. И согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирано починато лице.

Досега во земјата се направени вкупно 2.086.592 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 315.060, бројот на оздравени пациенти е 304.460, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 1.273.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.