Од доцна попладне врнежи од дожд и снег, можна појава на замрзнат дожд

108
дожд

Врнежи од дожд ќе има и утре претпладне во западните и северните делови, а на планините ќе врне снег со што снежната покривка ќе се зголеми за нови 10 до 20 сантиметри, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопската котлина се очекува врнежите да бидат претежно од дожд, а ќе има и услови на места да има појава на замрзнат дожд.

Во недела, според Управата за хидрометеорлошки работи, ќе има преодно стабилизирање, а од понеделник под влијание на нов влажен бран ќе започне период на претежно облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Од средина на неделата на пониските места, особено на југоисток, врнежите ќе бидат од дожд. Во овој период дневните температури се очекува да бидат во интервал од -3 до 4 степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.