Четворица вооружени со автомати учествувале во грабежот на експозитурата на НЛБ во Сарај

397

Денеска околу 10.40 часот извршено е разбојништво во НЛБ Тутунска банка, лоцирана на улица 20 во ТЦ Сарај. Според полициски информации, кражбата е извршена од четири лица облечени во црна гардероба, со фантомки на глава, високи околу 1.80 см. Тие се заканиле со автоматски пушки и од вработените одзеле околу 5.500.000 денари или околу 90. 000 евра.

Разбојниците потоа со џип „хјуанди санта фе“ избегале од местото на настанот, кон селото Сарај, од каде им се губи секаков траг.

Сличен грабеж се случи на 15 април годинава во 10.36 часот минути кога беше ограбена филијала на НЛБ Банка во скопската населба Чаир. Во грабежот од НЛБ во Чаир украдени се 150.000 евра

Убедливо најголем грабеж на НЛБ Банка е оној кој го изврши во април 2017 година вработен во НЛБ Банка, со иницијали Б.С. кој од трезорот во централата на банката украде 2 милиони швајцарски франци и 270.000 евра.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.