Од први март во Виена без задолжителните заштитни маски

Од први март во Виена се укинува обврската за носење маски. Дотогаш тие се задолжителни во јавниот превоз, во аптеките, во болниците и домовите за стари лица.

Од 1 март ќе се укине и задолжителниот ПЦР тест за придружници во болниците и домовите за стари лица, а се отстранува и ограничувањето болните и старите лица да можат да ги посетуваат најмногу три лица дневно.

Според експертите, овој чекор за враќање во нормала е оправдан, но нивниот совет е во одредени ситуации луѓето да носат маска FFP2 со себе. Препораката е болниците да воведат построги правила доколку е потребно, особено кога станува збор за пациенти со висок ризик. Препораката за носење маски во овие случаи е логична превентивна мерка.

Луѓето од ризичните групи, а особено оние кои се постари од 60 години и имаат хронично заболување, треба да продолжат да преземаат мерки на претпазливост кога се со други луѓе, препорачуваат виролозите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.