Одберете цвеќе за секоја просторија во домот

Доколку сте љубители на цвеќиња и растенија воопшто, вашиот стан сигурно ќе биде полн со вакви миленичиња. Сепак, постои правило за тоа каде треба да биде цветот, бидејќи не сите места се подеднакво погодни за неговиот развој.

Добредојдовте во ходникот

Иако овде престојуваме кратко, тоа е местото каде што прво наидуваат на оние што ги пречекуваме во нашиот дом. Овде се многу чести и погодни аранжмани со суви цветови, особено ако доаѓаат од егзотични тегли. Меѓутоа, ако сакате живи цвеќиња, изберете бегонија, бршлен или папрат. Тие претпочитаат ладни и тивки места, со доволно простор за да можат да напредуваат.

Уживање во дневната соба

Дневната соба е просторот во кој се поминува поголемиот дел од времето. Затоа треба да биде полн со позитивна енергија и пријатен за престој. Тука навистина може да ви помогнат цвеќето, бидејќи влијае на отстранување на стресот и го освежува просторот. Освен што тоа го можат цветните аранжмани од режани цветови, се препорачуваат и бамбус, фикус, орхидеи, лилјани, како и љубичици.

За мирен сон во спалната соба

Многумина сметаат дека растенијата не треба да се чуваат во спални, бидејќи користат кислород, односно го консумираат заедно со нас. Меѓутоа, ако сте љубител на цвеќиња, не треба да се двоумите. Изберете камелија, олеандер, hydrangea или циклама. Овие растенија не бараат посебни услови, тие се погодни за малку пониски температури и осветлен простор.

Готвење со цвеќиња

Апартманите кои Нови Сад ги нуди се разликуваат по големината на собите, па така е и кај кујните. Сепак, просторноста не е важна за овој дел од домот, бидејќи најдобро одговараат зачинските растенија кои зафаќаат многу малку простор. Така во мини саксии можете да одгледувате босилек, нане или рузмарин. Ползавец или фикус исто така ќе одговараат, ако кујната е добро осветлена.

Бања? Зошто да не!

Можеби ќе ви изгледа чудно, но цвеќињата во оваа соба ќе донесат посебна атмосфера. Треба да го изберете оној кој е отпорен на испарување и кој одговара на влажни места. Тоа се бамбус, бегонија, бршлен, папрат, ползавец.

Весели тераси и балкони

За овој простор изберете цвеќиња кои се отпорни на сончевите зраци, за да не се исушат. Освен со морско оревче, терасата збогатете ја со петунии. Лавандата ќе ве опушти со својот мирис. Стражарската куќа е исто така одлична идеја, полна со симболика. Денот и ноќта обилно ќе цветаат, а шумските јагоди ќе бидат апсолутно неодоливи!