Одбиен напад со украинско беспилотно летало врз Москва

Украинските сили направија уште еден обид да го нападнат рускиот главен град со беспилотно летало кое беше погодено надвор од нејзините граници, изјави во средата наутро градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Според официјалните лица, дронот бил соборен од силите за воздушна одбрана над областа Подолск во московскиот регион. Според првичните податоци, на местото на падот на леталото не е направена штета, а нема повредени. Специјалисти за итните служби работат на местото на несреќата.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во 7:30 часот по московско време „беше спречен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на беспилотен авион од типот авион“, додавајќи дека дронот е уништен.

Во неделата, руските сили за противвоздушна одбрана одбија масовен напад на украински беспилотни летала врз регионите Москва, Тула, Брјанск, Смоленск и Калуга. Уништени се вкупно 24 беспилотни летала.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.