Одбивањето на Хамас да ги ослободи киднапираните млади жени стави крај на примирјето

По состанокот со донаторите на кампањата во државата Масачусетс, американскиот претседател Џо Бајден разговараше за војната во Израел и доказите за сексуалното насилство извршено од терористите врз израелските жени на 7 октомври. Тој исто така го обвини одбивањето на Хамас да ослободи млади жени како она што „го прекрши овој договор“ кој ги врати другите заложници за време на паузата во борбите.

„Терористите на Хамас им нанесоа колку што е можно повеќе болка и страдање на жените и девојчињата“, изјави Бајден пред група новинари.

„Светот не може само да гледа настрана кон она што се случува. Сите треба да го осудиме сексуалното насилство на терористите на Хамас без двосмисленост“, рече претседателот.

Бајден повтори дека ќе продолжи да работи за да ги извлече сите заложници и истакна дека може да ги „убеди Израелците дека мораме да дозволиме значително поголема помош во Газа“, која влегуваше во Појасот пред, за време и по еднонеделното примирје.

„Да бидам кристално јасен: одбивањето на Хамас да ги ослободи преостанатите млади жени е она што го прекрши овој договор и стави крај на паузата во борбите“, изјави американскиот претседател.

„Сите кои сè уште се во заложништво од Хамас треба веднаш да бидат вратени кај нивните семејства. Нема да застанеме“, изјави тој.

Во однос на војната во Газа и нејзините цели, Бајден ја истакна својата поддршка на Израел откако влезе во Сенатот на САД во 1973 година и неговата солидарна посета набргу по избувнувањето на војната на 7 октомври, но додаде: „Мораме да сфатиме што по Газа. ”

Во меѓувреме, високи американски претставници изјавија за Си-Ен-Ен дека нивните проценки се дека копнената операција во Газа ќе трае неколку недели и веројатно нема да биде завршена до крајот на календарската година. Извештајот, исто така, цитираше израелски официјален претставник, кој рече „Ние сме во операција со висок интензитет во наредните недели, а потоа веројатно преминуваме во режим со низок интензитет“.

Во меѓувреме, друг висок претставник на американската администрација рече дека „Белата куќа е длабоко загрижена за тоа како ќе се одвиваат операциите на Израел во текот на следните неколку недели“, а Израел беше предупреден во „тешките“ и „директните“ разговори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.